Ahogy nőnek a gyerekek, úgy tűnik úgy ritkulnak a fényképek és a bejegyzések is. Pedig ahogy magamból kiindulok erről az életkoromról még igen kevés emlékem van. Valahogy a következők újra és újra felülírják az előzőeket, mintha csak bizonyos kapacitása lenne az emlékezőtehetségünknek. És igazából az is lutri, hogy mi az ami beég, és mindig emlékszem rá, és mi az, amit már felidézni sem tudok.
Igazából ezért írok naplót róluk, rólunk, nekik, hogy felidézhetőek legyenek a pillanataink, hogy mikor azokat felidézzük kísérőként az érzéseink is megjelenhessenek.
Kata most töltötte a 18. évét, nagykorú lett. Azt kérte Tesóméktól, hogy közösen jöjjenek el a New York kávéházba, ez meg is történt. De, ha már itt voltak, összehoztunk egy találkozót a Természettudományi Múzeumban.
Nem részletezem, hogy hogy alakult, a lényeg, hogy láthattuk testközelből 3 kamasz működését, ami háááát...nem volt olyan jó élmény.
Azok a gyerekek akik pár évvel ezelőtt még lelkesen jöttek hozzám, akikkel bejártuk Budapestet, múeumokat, gyerekvasutat, cirkuszt, mozit, színházat, parkokat, most unottan, kedvetlenül és mufurc módon voltak jelen ebben a helyzetben.
Amit mindehhez biztosan tudok, mert azt is láttam testközelből, hogy tesómék szülőként amit csak lehet beletettek abba, hogy a gyerekek élete a legjobb legyen, élményekkel, szeretettel teli. Náluk mindig a gyerekek voltak a középpontban, akár saját kapcsolatuk rovására is, minden körülöttük forgott, és ezt a szó legjobb értelmében gondolom. Mindig felnéztem rájuk ezért, és irigyeltem, hogy ennyire türelmes és alázatos szülők. Itt nem elkényeztetésről beszélek, sokkal inkább a gyerekek igényeihez való nagyfokú alkalmazkodásról.
És ezek a gyerekek most nyeglén, lustán, aligélve itt bóklásztak körülöttünk. Mindebből azt érzetem, hogy bárhol máshol szívesebben lennének, mint itt velünk.
Amit mégis elvittem magammal ebből a találkozásból, az annak a nagyon komoly átélése, hogy a kamaszkor eljön, velünk is megtörténik, már nincs olyan nagyon sok időnk kiélvezni a gyerekekkel ezeket az együttléteket.
Dorka és Nimród még velünk akarnak lenni, velünk akarnak játszani, velünk osztják meg örömüket bánatukat, és a legeslegjobb szülői viszonyulásunk esetén is jönni fog a kamaszkor, ami már egészen más lesz ebből a szempontból.
Persze ezt eddig is tudtam az eszemmel, de ez most valóban elért hozzám.
Eldöntöttem pl. hogy minden nehéz érzésem ellenére elkezdek rászokni a társasjátékozásra. El is kezdtem az Azullal, kifejezetten élveztem.
A februári ünnepelés Katával kezdődött, de most volt Dorka névnapja is, aztán Robi születésnapja, és az évfordulónk.
Visszafelé: az évfordulónkra levelet kaptam és egy szép nagy piros szív alakú párnát. Robit, szülinapján gyertyafénnyel és a meglepetésével ébresztettük, az ajándéka, mivel éppen 40 éves lett egy olaszországi út kettesben.
De mivel már régóta ígérjük a gyerekeknek, hogy megnézzük együtt a tengert, aznap este lefoglaltunk egy horvátországi apartmant is Crikvenicában.
Az ünnepeket Petráéknál tartottuk meg, ott is aludtunk. Petra miatt kicsit aggódom.
Dorkám: jár úszni ismét a januári kihagyás után, jár a Csíkszerda Kórusba. Nagyon jól érzi magát a suliban, bár az olvasás helyesírás elég nehezen megy neki. E miatt voltunk is egy vizsgálaton, most majd szemészetre kell mennünk, aztán meglátjuk tud-e valamilyen fejlesztésben részesünlni.
Már írnak epocha zárókat, a matekjban 3 hiba lett csak, nagyon ügyes volt.
Érdekes, hogy mennyire szorong az ilyen helyzetektől. Nem tudom ez hogy alakult volna állami iskolában, vajon hozzáedződött volna mindehhez, vagy még nagyobb teher lett volna számára, nem tudom.
140,5 cm és 41 kg, nagyon szép, izmos sportos, kicsit kerekdedebb, mint egy évvel ezelőtt. Fannikám is pont ilyen volt.
Nagyon figyelmes, érzékenyen reagál minden rezdülésre, mintha mindig nagyon éber lenne, és azt gondolná bármi problémát neki kell megoldani, vagy legalábbis tudni róla. Vissza kell terelni ilyenkor a gyermeki dolgok felé, figyelni, hogy előtte miről beszélünk. Ez nem megy mindig könnyen, itt is feljön, hogy igencsak kinőttük már a lakást.
Kézügyessége továbbra is csodás, olyan szépen és gyorsan köt és horgol, hogy csak ámulok és bámulok.
Nimródom: Az iskola szeretetet kicsit megborult januárra, nehezen kezdte újra a tanévet a szünet után. Számára több alkalmazkodást igényel az osztálytársakkal való együttlét, nem annyira kiemelkedő központi figurája a csapatnak, mint amilyen az óvodában volt.
Néha azt mondja nincsenek barátai, ami azonban nem igazolódik be, mikor a napjáról mesél.
Neki nagyon hiányzik az iskolából a focizás, hiába jár heti kétszer edzésre, neki a játszótér, vagy az óvodai udvari játék egy ideje a focit jelentette mindig.
Itt nagyon kicsi az udvar, sokat viszik őket játszótérre, de ugye ott sincs labda.
Voltunk fogadó órán Reánál, beszélgettünk Nimródról, hogy milyen az iskolában, milyen otthon. Jó érzés volt azt látni, hogy Rea jól ismeri Nimródot. Sokat dicsérte, pl elmondta milyen nagyon el tud mélyedni egy-egy tevékenységben, mennyire várta pl. a festést.
Az osztályban nem tartozik a nagyhangú rosszalkodók, és a háttérben lévő csendesek közé sem, a rosszalkodásba is bevonható, nagy részben azonban ezt nem ő kezdeményezi.
Nagyon érzékeny gyerek, ami érdekes volt, hogy Reától, illetve az iskolai felnőttektől az ölelést nem nagyon fogadja. Azt gondoltam ez nem így van, hiszen itthon az a biztos nyugtató, ha valami baj van.
Nagyon érzelmek által vezérelt, ezt tudtuk eddig is, de nincs ebből gond az osztályban (féltem, nehogy csúfolják a sírás miatt), mert van még nála is érzékenyebb sírós kisfiú, ez a reagálás rendben van az iskolában, ettől megnyugodtam.
Már egyre több betűt ismernek, Nimród nagyon szereti, mikor olyan "valódi iskolás" helyzet van, füzetbe kell írni...
Jó látni, hogy nagyon jókedvű gyerek, nehezen viseli, ha vitázunk, a hangos szót nem bírja, pl azt sem szereti, ha a boltban hangosabban szólok neki, lecsitít. Nagyon diszkrét:)
Most 130 cm magas és 22 kg. Járunk a beszédjavítóba nyelésterápiára.
Imádom őket! Nagyon!